مقامات در جریان سیل چه کردند؟

سال ۹۸ از همان ابتدا سال سختی برای مسئولان اجرایی، دستگاه‌های مختلف و مردم بود. سیل در چند استان کشور باعث شد تا اولویت اول ایرانیان از رئیس‌جمهور گرفته تا کوچک‌ترین نهادها رسیدگی به این موضوع و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات بیشتر و جبران خرابی‌های به وجود آمده باشد. به گزارش ایسنا، در حالی که مردم ایران

نوزاد /سیل

سال ۹۸ از همان ابتدا سال سختی برای مسئولان اجرایی، دستگاه‌های مختلف و مردم بود. سیل در چند استان کشور باعث شد تا اولویت اول ایرانیان از رئیس‌جمهور گرفته تا کوچک‌ترین نهادها رسیدگی به این موضوع و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات بیشتر و جبران خرابی‌های به وجود آمده باشد.

به گزارش ایسنا، در حالی که مردم ایران در تدارک آغاز سال نو بودند وقوع سیل در استان‌های گلستان و مازندران کام بسیاری از ایرانیان را تلخ کرد. اما ماجرا تنها به این دو استان ختم نشد و سیل در فارس، لرستان و خوزستان و برخی دیگر از نقاط کشور در طول ایام تعطیلات نوروز باعث شد تا تمامی مسئولان کشوری و لشکری و بسیاری از داوطلبان مردمی بی‌توجه به تعطیلات، پای کار بیایند تا در حد توان خود به سیل‌زدگان کمک کنند.

در این میان استانداران و مسئولان محلی استان‌های سیل‌زده بیش از همه درگیر اقدامات پیشگیرانه و امدادرسانی بودند. البته حاضر نبودن استاندار گلستان در کشور هنگام وقوع سیل باعث شد تا معاون اول رئیس‌جمهور، مناف هاشمی را از استانداری کنار بگذارد و میرمحمد غراوی به عنوان سرپرست استانداری این استان تعیین شود. از طرفی حسن روحانی رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه هم با حضور خود در مناطق سیل‌زده باعث دلگرمی مردم نگران شدند و هم با پیگیری هر روزه و دستورات مقتضی تلاش کردند این بحران را در سطوح کلان کشور مدیریت کنند.

 

روز جمعه دوم فروردین رئیس‌جمهور در تماس‌های جداگانه با وزیر کشور و مسئولین دو استان سیل‌زده مازندران و گلستان، دستورات تکمیلی را برای تسریع در رسیدگی به مشکلات مردم این مناطق صادر کرد. روحانی، ضمن گفت‌وگوی تلفنی با استاندار مازندران و معاون استاندار گلستان و اخذ آخرین گزارش‌ها از وضعیت جاری شدن سیل و آب‌گرفتگی در این دو استان و همچنین اقدامات انجام شده، به وزیر کشور دستور داد برای تکمیل و تسریع در اقدامات امدادی انجام شده، علاوه بر امکانات موجود در استان‌های سیل‌زده، تجهیزات و امکانات لازم از مناطق همجوار نیز برای مدیریت مشکلات ناشی از سیل، کاهش خسارات و هر گونه کمک فوری و لازم به سیل‌زدگان بسیج شوند.

رئیس‌جمهور همچنین از عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور خواست در اسرع وقت به همراه تیمی از مسئولان دستگاه‌های امدادی، خدماتی و اورژانس به منطقه اعزام و امکانات لازم در این دو استان و استان‌های همجوار را برای تسریع در روند کمک‌رسانی به سیل‌زدگان بسیج کند. پیش از آن هم فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی برای رسیدگی به مشکلات مردم و مدیریت هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و پشتیبانی‌های لازم به منطقه اعزام شده بود.

فردای آن روز یعنی شنبه سوم فروردین اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بازدید از مناطق سیل‌زده استان‌های گلستان و مازندران و اتخاذ تصمیمات لازم برای جبران خسارات ناشی از سیل، وارد گرگان شد. جهانگیری در این سفر دو روزه از نزدیک مناطق سیل‌زده را مورد بررسی و بازدید قرار داد. وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و نیرو در این سفر معاون اول رئیس‌جمهور را همراهی کردند.

جهانگیری در این مأموریت از مناطق سیل‌زده استان گلستان بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت خسارات ناشی از سیل و آب‌گرفتگی در این مناطق قرار گرفت و ضمن بازدید هوایی از مناطق سیل‌زده، با توضیحات مدیران استان از آخرین اقدامات صورت گرفته برای کمک به سیل‌زدگان و برآورد خسارات مطلع شد. وی همچنین با حضور در شهرستان آق‌قلا ضمن ابراز همدردی با مردم سیل‌زده، بر اهتمام دولت برای جبران خسارات و التیام مشکلات آنان تاکید کرد. معاون اول رئیس‌جمهور با حضور در نمایشگاه بین‌المللی که بخشی از سیل‌زدگان در آن اسکان یافته بودند، از نزدیک در جریان روند اسکان مردم سیل‌زده و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به آنان قرار گرفت و با حضور در جمع مردم سیل‌زده، در فضایی صمیمانه به پای درد و دل آنان نشست و اطمینان خاطر داد که دولت خسارات وارده را جبران و مشکلات مردم مناطق سیل‌زده را برطرف خواهد کرد.

جهانگیری شامگاه سوم فروردین هم در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان حاضر شد و با تاکید بر اینکه مهم‌ترین موضوع در حوادث موضوع پیشگیری است، گفت: باید به دور از احساسات، ارزیابی دقیقی درباره علل وقوع این سیل، ماندگاری آن و محاسبات مقاومت زیربناها انجام شود و در صورت لزوم، اصلاحات لازم انجام شود.

همچنین در این جلسه نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان از تلاش‌های دولت برای کمک به سیل‌زدگان قدردانی کرد و وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، کشور، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و راه و شهرسازی هر کدام در سخنانی گزارشی از اقدامات صورت گرفته حوزه مسئولیت خود برای کمک به سیل‌زدگان ارائه و بر استمرار و افزایش این اقدامات تاکید کردند. تعدادی از نمایندگان مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه بر ضرورت نگاه ویژه دولت برای ساماندهی وضعیت فعلی و کاهش آلام ناشی از سیل تاکید کردند و از دولت خواستند با کسانی که قصور یا سهل انگاری داشته‌اند برخورد شود. برخی از مدیران استان گلستان نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای خارج کردن ساکنین مسیر سیل و اعلام هشدار و تلاش‌های صورت گرفته برای کمک به سیل‌زدگان ارائه کردند.

منبع : ایسنا